top of page
  • תמונת הסופר/תSivan/Tali

מהם שרירי הליבה (CORE)?

עודכן: 19 בדצמ׳ 2019

שרירי הליבה הם המוקד המרכזי שמחזיק את הגוף וממנו הגוף נע, והם האחראיים על יציבות הגוף ומאפשרים תנועתיות אורגנית של מערכת השריר והשלד. חיזוק נכון של שרירי הליבה משפר את היציבה על ידי איזון בין השלד לשרירים ושמירה על מיקום תקין של מרכז הכובד בגוף. אלה הם השרירים הפנימיים והעמוקים ביותר של הבטן, הגב ורצפת האגן.


יציבה נכונה קיימת במערכת העצבית שלנו באופן טבעי ומולד, אולם דפוסי תנועה שרכשנו וסיגלנו לעצמנו במהלך החיים אינם מאפשרים לה לבוא לידי ביטוי, עבור רובנו עקרון החזקת המרכז אינו “אוטומטי” ואינו מובן מאליו.


ניתן לעבוד על היציבה בעזרת תרגול והעלאת המודעות התנועתית שתייצר שליטה בתנועה מתוך מחשבה והתארגנות. הגוף יודע לשנות את מבנה היציבה שלו כדי להשיב את האיזון וישנם מוקדים תנועתיים שאחראיים על שיווי המשקל והמיקוד שלנו (מוח, עיניים, אוזניים, קו האמצע של הגוף, שרירי הליבה וכפות הרגליים).


היכן נמצאים שרירי הליבה?

שרירי הליבה נמצאים במרכז הגוף, והם השרירים הפנימיים והעמוקים ביותר של הבטן והגב, הם מייצבים את הגוף ועוזרים לתנועתיות שלו. באימוני הליבה נאמן בעיקר את שרירי הבטן, שרירי זוקפי הגב ושרירי רצפת האגן. אלו הם שרירים הפועלים נגד כוח הכבידה ומייצבים את עמוד השדרה. אזור הבטן הוא האזור היחיד בגוף שאינו נתמך ומוגן על ידי עצמות, אלא על ידי שרירים בלבד, וזאת כדי שנוכל לנוע בחופשיות.


מהם אימוני שרירי הליבה ובמה הם שונים מאימון רגיל?

אימוני הליבה הם אימוני עיצוב, בהם תרגילי כושר משלבים פרמטרים של שיווי משקל, כוח, גמישות וקואורדינציה. העבודה היא במנחים בהם שיווי משקל מאותגר יותר מאימון כושר רגיל. התרגול מצריך ריכוז ומעורר מודעות גופנית גבוהה.


במה תורם אימון הליבה?

1. שיווי משקל ויציבה נכונה -  לא ניתן להחזיק את התנוחה על ידי צמיחה, השתרשות וריכוז בלבד. שרירי ליבה חזקים הם הבסיס לכל תנוחות שווי המשקל. עם השנים שיווי המשקל נעשה חשוב במיוחד למניעת נפילות ופציעות שעלולות להיות קריטיות בטווח הארוך.

2. מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון ופריצות דיסק - כאב גב תחתון יכול להיות מטרד לא קטן, רוב האוכלוסייה סובלת מכאבי גב ועומסים שונים. לשרירי הבטן תפקיד מרכזי בתמיכה של כל אזור המותניים היות נמצאים בקדמת עמוד השדרה. קירות שרירי בטן חלשים יוצרים מצב שבו שרירים אחרים באזור מפצים עליהם ועובדים קשה יותר בכדי לתמוך בעמוד השדרה = מאמץ יתר של קבוצות שריר לא רלוונטיות לאותה פעולה.

אם לעומת זאת שרירי הבטן והגב חזקים, הם תומכים בצורה מיטבית בעמוד השדרה והסיכון למאמץ יתר של שרירים בצורה לא נכונה יורד במידה רבה ואתו הסיכון לכאבי גב תחתון. לכן תרגילים לחיזוק שרירי הליבה מומלצים כחלק מטיפול בכאבי גב תחתון.

3. תמיכה שרירית בעמוד השדרה וייצובו - יציבה נכונה משמע עמידה זקופה כאשר הכתפיים משוכות לאחור והראש מורם, ועדיין רובנו לא חושבים על היציבה רוב שעות היום ונוטים לשמוט כתפיים או אגן ולהתהלך עם גב כפוף. חלק מהבעיה ביציבה לא נכונה עלולה להיות שרירי ליבה חלשים. על ידי חיזוק שרירי הליבה, יציבה

נכונה נעשית קלה יותר מה שגורם לשיפור בנשימה והפחתה בעומס על עמוד השדרה והאיברים הפנימיים. בשיעורים שבהם יש דגש מוכוון ליציבה נכונה נלמדים דפוסי תנועה חיוביים שמקנים כלים למתאמנים להתנהלות יציבתית טובה יותר במהלך היומיום.

4. הגנה על האיברים הפנימיים.

5. מסייעים בביצוע מטלות יומיות - שרירי הליבה לוקחים חלק מרכזי כמעט בכל תנועה שאנו עושים: מניחים משהו על מדף, שורכים את שרוכי הנעליים ,בכפיפה וקירוב הרגליים אל הבטן ועוד. בלי שרירי הליבה יהיה כמעט בלתי אפשרי לתפקד לאורך היום. ככל ששרירי הליבה חזקים יותר תזדקקו לפחות אנרגיה לביצוע מטלות פשוטות.


באילו שיעורים בסטודיו SPIRIT ניתן לעבוד על שרירי הליבה ולהגביר מודעות ליציבה נכונה?

בשיעורי הפילאטיס, יוגה, גארודה, עיצוב וחיטוב, TRX, INTENSIVE CORE ישנו דגש משמעתי על עבודת שרירי ליבה. נוסיף ונדגיש שבכל השיעורים שלנו חשוב לנו להעלות את רמת המודעות בעת העבודה לטכניקה

נכונה, ארגון הגוף לפני היציאה לתנועה / תרגיל , שימוש מותאם אישית באביזרי הסטודיו השונים והתאמת תרגילים לפי יכולת וצורכי הגוף של כל אחת ואחד.


שיריר הליבה עובדים בכל אימון ובכל תרגול, מעבר להתגייסות הגוף למודעות שלנו יש חלק בלתי נפרד מהתרגול. אתן מגיעות כדי לקבל הדרכה וכלים, אנחנו כאן כדי להקפיד שתעבדו בדיוק מירבי למבנה הגוף שלכן, היכולות הפיזיות והמטליות ולקדם אתכן כמה שיותר.

2,944 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page